ZMARŁ MARIAN ADAMEK

Z przykrością zawiadamiamy, że dniu 30.05.2021 roku odszedł od nas nasz kolega-pszczelarz ŚP. Marian Adamek, długoletni wiceprezes: * Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy Bartnik w Bielski-Białej, * Podbeskidzkiego Związku Pszczelarzy Bartnik w Bielsku-Białej * Beskidzkiego Związku Pszczelarzy Bartnik w Bielsku-Białej oraz Prezes Gminnego Koła Pszczelarzy w Gilowicach, gdzie pełnił tą funkcję przez 37 lat. Ostatnie pożegnanie odbędzie… Czytaj dalej »

DOPŁATA DO PRZEZIMOWANYCH RODZIN PSZCZELICH

Rada Ministrów przyjęła w dniu 19 maja 2021 r. rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Rozporządzenie ustanawia wsparcie dla podmiotów prowadzących działalność związaną z utrzymywaniem pszczół. Dotacja wyniesie 20 zł do każdej przezimowanej rodziny pszczelej. Nowe rozwiązania wejdą w życie po 7 dniach od… Czytaj dalej »

OSTRZEŻENIE GŁÓWNEGO LEKARZA WETERYNARII !!!

Główny Lekarz Weterynarii ostrzega o możliwości pojawienia się w obrocie sfałszowanego produktu leczniczego weterynaryjnego o nazwie APIVAR 500 mg ( Amitrazum ) pasek do zawieszania w ulu, podmiot odpowiedzialny: VETO-PHARNA Francja. Obecność sfałszowanego produktu została stwierdzona w Libanie. Istnieje podejrzenie, iż produkt został wyprodukowany w Republice Turcji. Badania próbek sfałszowanego produktu leczniczego weterynaryjnego Apivar przeprowadzone… Czytaj dalej »

MECHANIZMY POMOCOWE DLA PSZCZELARZY W RAMACH PROW 2014-2020

Mechanizmy pomocowe dla pszczelarzy wdrażane przez ARiMR, zawarte w „Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020” Podmioty prowadzące działalność pszczelarską mogą korzystać z możliwości wsparcia w ramach mechanizmów pomocowych wdrażanych przez ARiMR. Polski Związek Pszczelaski otrzymał informację dotyczącą zasad korzystania z tego typu pomocy z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Więcej tutaj…… Wsparcie inwestycji w… Czytaj dalej »

ZAPRAWA NEONIKOTYNOIDOWA NIEDOSTĘPNA W 2021 ROKU

Środek ochrony roślin do przemysłowego zaprawiania nasion rzepaku Cruiser OSR 322 FS niedostępny w 2021 r. Taką decyzje podjęło ministerstwo rolnictwa. Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych w dniu 24 marca 2021 r. złożyło wniosek do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o wydanie zezwolenia na wprowadzenie do obrotu środka ochrony roślin Cruiser OSR 322… Czytaj dalej »

ZMARŁ ANDRZEJ ŁYSOŃ

Z głębokim żalem i smutkiem zawiadamiamy, iż dnia 9 kwietnia 2021 roku, w wieku 70 lat, po nierównej walce z chorobą, odszedł Pan Andrzej Łysoń – założyciel oraz członek zarządu Przedsiębiorstwa Pszczelarskiego Tomasz Łysoń.

Pokonanie warrozy – czyżby aż tak blisko ?

Nowe podejście w zwalczaniu warrozy zaprezentował na 58 Naukowej Konferencji Pszczelarskiej, która odbyła się w dniach 9-10 marca 2021r. w Puławach prof. dr hab. Marian Surowiec z Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach. Chodzi o emiter ultradźwiękowy. Więcej……

Zakup sprzętu w ramach dofinansowania na lata 2020/2021

Informujemy wszystkich pszczelarzy korzystających zakupu sprzetu pszczelarskiego w ramach dofinansowania na lata 2020/2021, że ceny sprzętu i akcesoriów pszczelarskich pozostają niezmienione tj. obowiązują ceny deklarowane w ofercie dotacyjnej. Przy zakupie konieczne do tego będzie przedstawienie umowy ze związkiem/kołem.